Close

Kozoroh

Znamení Kozoroha je období, kdy je v přírodě světla nejméně a my jsme unavení. Je to období klidu, ukončování, rozjímání, příroda spí. A kdo je vzhůru, je zvyklý energií šetřit a musí čelit náročným povětrnostním podmínkám. Stejně tak i typický představitel znamení Kozoroha je zvyklý šetřit. Šetří i tam, kde by to jiné ani nenapadlo. Umí se chovat asketicky, je-li to třeba. On to tak nevnímá. Do jara je přeci daleko a co když nevystačí zásoby? Zvládne velmi náročné úkoly s malými prostředky. Potřebuje plánovat, je opatrný a spíše pesimistický. Dává všem okolo strukturu a řád. Je pevně svázán se zemí, tj. očekává výsledek své práce. Udrží se i na místech, kde by to jiný ani nezkoušel. Cesta nahoru mu sice trvá déle, ale o to vytrvaleji šplhá a svou pozici už nepustí. Často výsledky svého snažení sklízí až ve zralém věku, kdy se může stát váženou autoritu. Může mu chybět radost, hravost a hlavně spontánnost. Často bývá skeptický až depresivní. Často si i nevěří a působí chladně. Nedivte se, v této době je mráz, a kdo by mrhal energií. Najdeme ho spíše v práci než v zábavním parku. A díky své vytrvalosti a houževnatosti se vypracuje. Sice se někdy při tom zbytečně více nadře než ostatní, ale když má cíl, nic ho z něj neodradí. Potřebuje neustále stoupat vzhůru. Pokud své úsilí nedá do služeb nějakého vyššího, neosobního cíle, může z něj být nesnesitelný a tvrdý despota, ocitne-li se na nějakém významném postu. Pak se může chovat velmi sobecky a velmi rigidně.

Kozorohové bývají stratégové a nedělají nic jen tak. Potřebují z toho mít užitek. A trpělivě si na něj počkají. Jsou zištní. Nenechají se odradit neúspěchem. Jsou cílevědomí a neúnavní. Protože si však velmi často nevěří a snaží se to všemožně skrývat, drží se zaběhaných postupů natolik, že ostatní svou nepřizpůsobivostí odrazují.

Kozorohové působí na první pohled klidně a vyrovnaně, až chladně, ale někde hluboko uvnitř v nich dříme nebezpečná sopka, která hrozí výbuchem.

Neoplývají příliš představivostí, takže mohou kdekoho v tomto směru využít. Bývají často autokratičtí, nedůvěřiví a rezervovaní. Nezřídka se setkáte s velkou tvrdohlavostí a neústupností. Partnera považují za svůj majetek, opečovávají ho, ale brzo mu přistřihnou křídla.

Barva: zemité – tmavě zelená, hnědá, černá, tmavě červená

Živel: země
Planeta : Saturn
Hlavní kameny: ametyst, chalcedon, labradorit, černý turmalín, mechový achát, granát
Doprovodné kameny: diamant, křišťál, obsidián, citrín, černá perleť, hematit